×

Türkiye’nin Şehirleri KentBT Çözümleri ile Akıllanıyor

11 Ocak Cuma, 2019

Balıkesir akıllı Kavşak Projesi Devreye Alında

Türkiye’nin Şehirleri KentBT Çözümleri ile Akıllanıyor

Akıllı belediye, kent ve yaşam teknolojilerine yönelik Ar-Ge vizyonuna sahip, Biges ve Tekobel şirketlerinin ortaklığı ile kurulan ve kısa zaman önemli teknolojik gelişmelere imza atan KentBT Akıllı Şehir ve Yaşam Teknolojileri A.Ş. referansları arasına bir büyük projeyi daha ekledi.

Entegre ulaşım yönetim sistemlerinde yerli ve milli Ar-Ge projelerine odaklanan KentBT, Denizli ve Kayseri Büyükşehir Belediyeleri için yapılan projelerin ardından, Ege’nin yükselen değeri Balıkesir’e de Entegre Trafik Yönetim Sistemi kazandırdı. Geçtiğimiz günlerde Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Zekai KAFAOĞLU tarafından açılış ve basın toplantısı ile tanımı yapılan sistemle Türkiye ekonomisine sadece 1 yılda, 3 milyon TL’lik bir katma değer sağlanmasının yanı sıra, Balıkesir halkının yaşam kalitesine de doğrudan etkisi olacak.

Balıkesir Akıllı Trafik Yönetim Merkezinin devreye alınması ile kent içi ulaşım ağı verilerinin ölçümlenmesi ve geriye dönük raporlanabilmesi, sinyalize kavşak sürelerinin trafik verileri doğrultusunda sistem tarafından yapay zeka kullanılarak otomatik olarak güncellenmesi, kent içi trafik yoğunluk haritalarının oluşturulması, tüm önemli noktaları görebilen kameralar vasıtası ile canlı durumun izlenebilmesi, gerekli görülen durumlarda operatörlerin kavşaklara anında müdahale edebilmesi ve mobil uygulama vasıtası ile elde edilen verilerin vatandaşın kullanımına sunulması amaçlandı.

Türkiye’nin her yerinde güçlü çözüm ortakları ile beraber ürettiği yerli ve milli projeler gerçekleştirerek ülkemiz ekonomisine katkı sağlamayı hedefleyen KentBT olarak, Balıkesir Entegre Trafik Yönetim Sisteminin hayata geçmesinde emeği geçen çözüm ortakları, çalışanları ve tüm proje paydaşlarına teşekkür ediyoruz.

 

Rakamlarla Balıkesir Akılı Trafik Yönetim Sistemi

Balıkesir merkezinde bulunan 19 kavşak, trafik kontrol merkezine fiber optik ağ üzerinden bağlandı.

41 adet trafik ölçüm noktasında trafiğin durumu ile ilgili canlı ve sürekli ölçümlemeler yapılıyor.

Kentin en önemli 10 noktasında akıllı kavşak yönetimi sistemi uygulanıyor ve bu sistem ile sinyal süreleri trafik yoğunluğuna bağlı bir şekilde dinamik hale getirildi. 

13 noktada tesis edilen trafik kameraları ile trafik durumu anlık olarak izlenebiliyor ve gerektiğinde operatörler aracılığı ile rahatlatıcı müdahaleler yapılıyor.

Kullanıma sunulacak mobil uygulama ile vatandaşlara, trafiğin durumu ile bilgiler, bildirim ve uyarılar anlık olarak iletilecek.

Sistem devreye alındıktan sonraki dönemde yapılan ölçümlemelerde, ulaşım ağında gün içinde gözlenen aşırı kuyruklanma sürelerinin yarı yarıya (%49 iyileştirme) azaldığı tespit edildi.